Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy – zwany często “eliksirem młodości” – jest mukopolisacharydem, czyli cukrem występującym naturalnie w organizmie człowieka. Połowa jego łącznej ilości zlokalizowana jest w skórze, oprócz niej – w mazi stawowej, ciele szklistym oka i filmie łzowym. Kwas ten jest substancją silnie wiążącą wodę – 1g wiąże aż 6l wody. Dzięki temu nasza skóra wygląda atrakcyjnie – jest sprężysta i pozbawiona zmarszczek.

W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem. Niestety z upływem lat jego ilość znacznie spada; już w 40 roku życia jest go o 50% mniej. Powoduje to utratę nawilżenia skóry, powstawanie zmarszczek, zmniejszenie ilości kolagenu, zaburzenie transportu substancji odżywczych.

Kwas hialuronowy stosowany jest do zabiegów odmładzających (anti-aging) –  jego podskórne wstrzyknięcie powoduje nawilżenie skóry twarzy, przywrócenie jędrności, wygładzenie zmarszczek. Ponadto umożliwia modelowanie kształtu części twarzy, wyrównywanie asymetrii. Dawniej kwas do zabiegów pozyskiwany był z pępowiny i grzebienia koguta 🙂 W XXI w. rozwój biotechnologii umożliwił pozyskiwanie go w procesie fermentacji bakteryjnej bakterii streptococcus equi.