Skuteczne wybielanie zębów

Piękne, białe i lśniące zęby są marzeniem każdego z nas. Niestety, niejednokrotnie domowe zabiegi higieniczne, czy nawet profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie  stomatologicznym, nie dają zadowalającego efektu kosmetycznego.

Za kolor zębów odpowiedzialnych jest wiele czynników, między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • barwniki – zarówno naturalne jak i syntetyczne –  zawarte w pokarmach i napojach, które łączą się z substancjami organicznymi zęba;
  • przebyte choroby;
  • leki przyjmowane w czasie, jak i po ukończonym rozwoju zębów.

Wybielanie nakładkowe jest to zabieg z użyciem bezpiecznych środków chemicznych, które w wyniku reakcji biochemicznych powodują rozjaśnienie przebarwień szkliwa i zębiny. Odbywa się to w sposób łagodny, nieinwazyjny i stosunkowo powolny. Co ważne metoda nakładkowa jest prostym, najbardziej ekonomicznym i skutecznym (90% przypadków) sposobem wybielania zębów. Do osiągnięcia białego uśmiechu wystarczy zaledwie kilka dni, a właściwie nocy.

Zabieg wybielania poprzedzony jest kontrolą uzębienia, skalingiem i piaskowaniem. Następnie lekarz stomatolog pobiera wyciski, na podstawie których technik dentystyczny wykonuje indywidualne nakładki na zęby górne i dolne. Do nakładek tych pacjent wkrapia środek wybielający i zakłada je na zęby, zazwyczaj na noc.

W trakcie wybielania, a także miesiąc po nim zaleca się unikanie spożywania pokarmów  i płynów o intensywnych barwach, takich jak np. czarna kawa, herbata, czerwone wino, buraki, kolorowe lody, a także napoje  gazowane, soki owocowe. W trakcie kuracji  zazwyczaj występuje  przemijająca nadwrażliwość zębów. Po  dwóch tygodniach po zakończonym wybielaniu, dla osiągnięcia całkowitego efektu, konieczna  jest wymiana niekosmetycznych wypełnień. Po zabiegu, zęby wybielone są nawet o kilka odcieni. Efekt ten, w przypadku systematycznych zabiegów higienicznych, powstrzymywania się od palenia tytoniu i stosowania odpowiedniej diety, utrzymuje się bardzo długo.

Szczęście, sukces i atrakcyjność od zawsze kojarzone są ze zdrowym, białym oraz szczerym uśmiechem!

Takiego Wam i sobie życzę,
lek. dent. Monika Kalabis-Mucowska